Karbofuran stále zabíjí. Pomozte ho zastavit!
CZ EN
poslední případ 19.6.2017 orel mořský Studenec u Třebíče otrava předpokládaná
Úvod
Fakta
Jak můžete pomoci?
Ohlaste trávení
Buďte v obraze
Darujte korunu
Silueta dravce
ČSOBirdlife International
Úvod | Aktuality
Maďarsko má společný akční plán proti trávení
22. února proběhla v maďarském Egeru mezinárodní konference o otravách ptáků ve volné přírodě, po níž následovalo oficiální spuštění maďarského společného akčního plánu proti trávení.

Neveselou informací je, že ve všech středo- a východoevropských zemích, které byly na konferenci zastoupeny (Maďarsko, Česko, Slovensko, Rakousko, Rumunsko, Srbsko), se otrávené návnady objevují a vyšetřování se nedaří. Jediné úspěchy ve stíhání pachatelů mají Skotové, kteří postihují především ilegální držení zakázaných jedů.

Vzorem nám může být Maďarsko v tom, že projednalo a spustilo společný akční plán proti trávení, jehož se účastní nevládní ochranářské organizace, myslivci, veterináři, policie i státní ochrana přírody. Každý tak ví, jaká je jeho role a jak má ve kterém konkrétním případě postupovat. Podobný společný přístup a jednoznačně popsaná pravidla pro vyšetřování u nás stále chybějí. Vzorem naší státní ochraně přírody může být i přístup správ maďarských národních parků, které deklarovali, že v případě podezřelého nálezu samozřejmě zajistí (i zaplatí) laboratorní rozbor.

22.2.2013 Zdeněk Vermouzek
Aktuality
Extrémní množství otrav v roce 2016
luňák červený, 14.4.2016, Hlušice (HK)
Za první polovinu roku 2016 máme zdokumentovaných 20 případů prokázaného nebo předpokládaného trávení. Je to mnohem víc než v minulých letech.
14.7.2016 >>
I čáp se může stát obětí otravy
čáp bílý, 10.4.2015, Dubné (CB)
Na hnízdě v Dubném v přímém přenosu webovou kamerou uhynula samice čápa bílého. Po pozření návnady stihla přiletět na hnízdo a uhynula vedle svého partnera, který seděl na vajíčkách.
1.5.2015 >>
Nový dokument ČT o pronásledování ptáků
K pronásledování ptáků u nás stále dochází, i v letošním roce objevili Dušan Rak se spolupracovníky zabité ptáky na Litoměřicku. Prostřednictvím dokumentu Nedej se můžete být přímo na místě.
19.10.2014 >>
O WEBU volnakridla&birdlife,csadwiio3u4hkjfh35345345h34thtz, HOTLINE: 773 380 285