Karbofuran stále zabíjí. Pomozte ho zastavit!
CZ EN
poslední případ 19.6.2017 orel mořský Studenec u Třebíče otrava předpokládaná
Úvod
Fakta
Jak můžete pomoci?
Ohlaste trávení
Buďte v obraze
Darujte korunu
Silueta dravce
ČSOBirdlife International
Úvod | Fakta | Otázky a odpovědi

Proč se otravami zabýváme?

orel mořský, 15.3.2005, Zliv u Č. Budějovic (CB)
foto: archiv ČSO / Jiří Bohdal
V posledních letech prudce přibývá otrav kriticky ohrožených druhů.

Množství hlášených otrav i nalezených návnad v posledních deseti letech výrazně stouplo. Současně s tím stoupla i závažnost otrav, zejména počet otrávených orlů mořských. Tento kriticky ohrožený druh hnízdí v ČR v počtu asi 65 párů, přitom v některých letech byla otrava prokázána u 10 orlů. I když část otrávených orlů náleží k zimujícím severským populacím, je jejich počet příliš vysoký na to, aby se s ním křehká populace dokázala vypořádat. Orlům mořským tak u nás opět hrozí bezprostřední vyhubení.

Neméně závažný, ale méně známý je vliv na ostatní druhy. Jen velmi malá část otrávených ptáků (a ještě méně savců) je nalezena a z nich je ještě menší část ohlášena. Je proto těžké vliv objektivně vyhodnotit. Hlavní nebezpečí spočívá v plošném a neselektivním účinku jedu, otrávit se tedy mohou jak běžné tak velmi vzácné druhy, a to často i větší množství na jedné návnadě. Nebezpečná je i možnost sekundárních otrav, kdy se dravec otráví po pozření jiného živočicha, který sežral otrávenou návnadu.

zpět na fakta


Seznam všech otázek

Co je karbofuran?
Jak zabíjí karbofuran?
Proč se otravami zabýváme?
Jak poznat otrávenou návnadu?
Jak poznat otrávené zvíře?
Co dělat v případě nálezu?

Aktuality
Extrémní množství otrav v roce 2016
luňák červený, 14.4.2016, Hlušice (HK)
Za první polovinu roku 2016 máme zdokumentovaných 20 případů prokázaného nebo předpokládaného trávení. Je to mnohem víc než v minulých letech.
14.7.2016 >>
I čáp se může stát obětí otravy
čáp bílý, 10.4.2015, Dubné (CB)
Na hnízdě v Dubném v přímém přenosu webovou kamerou uhynula samice čápa bílého. Po pozření návnady stihla přiletět na hnízdo a uhynula vedle svého partnera, který seděl na vajíčkách.
1.5.2015 >>
Nový dokument ČT o pronásledování ptáků
K pronásledování ptáků u nás stále dochází, i v letošním roce objevili Dušan Rak se spolupracovníky zabité ptáky na Litoměřicku. Prostřednictvím dokumentu Nedej se můžete být přímo na místě.
19.10.2014 >>
O WEBU volnakridla&birdlife,csadwiio3u4hkjfh35345345h34thtz, HOTLINE: 773 380 285